Šī ir grāmata, kas lasītājam pirmajā brīdī atsauks atmiņā Dekameronu, Fellīni filmas, saules kveldētu dienvidu ainavu vai ko citu Itālijai, šķiet, tikpat būtisku, neatņemamu. Arī šis darbs ir ļoti itālisks un ļoti savdabīgs.
Tas ir komisks vēsturiski filozofisks romāns bērniem, pusaudžiem un
visiem pārējiem. Itālijā šis darbs tiek regulāri izdots atkārtoti un ir
iekļauts skolas mācību programmās.Tā autori ir divi izcili literāti,
20.gadsimta Itālijas literatūras klasiķi.
Romāns lasītāju iesviež agrīnajos viduslaikos tagadējās Itālijas zemēs. Divi klaidoņi, Cīpsla un Gāmurs, satiekas ar bruņinieku Muškāvi, un visi trīs pļāpādami, savā modē filozofēdami un mocīdamies ar izsalkumu, viņi klīst pa Apenīnu pussalas ceļiem un piedzīvo daudz dažādu viduslaikiem raksturīgu notikumu. Meklēdami pārtiku un jumtu virs galvas, viņi ierodas klosterī un vēlāk tik tikko izglābjas no ķeceru sārta liesmām; trijotnei uzbrūk bruņinieku vanagi, kas palaisti pīļu medībās; viņi redz mēra skartu pilsētu; salīgst par algotņiem un piedalās cietokšņa aplenkšanā, turklāt Muškāvis kļūst par algotņu armijas kapteiņa labo roku; viņi atvaira saracēņu uzbrukumu.
Trīs saulesbrāļi Cīpsla, Gāmurs un Muškāvis arvien iekuļas smieklīgās un absurdās ķezas, un viņu sarunas ir pilnas jocīgu pārpratumu un paradoksu. Taču tā nav vienkārša lasītāju smīdināšana. Pirmais salīdzinājums, kas nāk prātā, itāliešu neoreālisma kinokomēdijas, smiekli caur asarām. Tas ir humors un smalka ironija, kas attīsta līdzi domāšanu un līdzi jušanu, liek analizēt situācijas, varoņu rīcību un jo sevišķi motīvus, kas viņus vada.
Romāns ir maza dzīves un filozofijas mācībgrāmata, piesātināts ar eksistenciālām problēmām, ko varoņiem nākas risināt, tikai tas viss nenotiek uz latviešu bērnu literatūrā pierastās, mīlīgās lācīša Pūka pasaulītes fona. Šeit katrā nodaļā atklājas kaut kas no pieaugušo pasaules skarbuma.
https://dobele.biblioteka.lv/Alise/lv/book.aspx?id=65748&ident=1063692#copies
Atpakaļ